Choď na obsah Choď na menu
 


Wyswetliwky

 

Black metal

 

Black metal sa vyvinul z thrash metalu a je charakteristický temnou, surovou atmosférou – na rozdiel od brutality thrashu. Aj keď nie je taký brutálny ako death metal, považuje sa za extrémnejšiu odnož metalu. Vokálna stránka pozostáva väčšinou zo škrekotu, chrochtania a jačania. Tématicky sa opiera o satanistickú a antikresťanskú lyriku, pohanstvo, vojnovú tématiku, nihilizmus, ale existujú tiež kapely, ktoré sa zaoberajú mytológiou, históriou, filozofickými úvahami alebo velebením panenskej prírody. Hudobná úroveň je zväčša nižšej kvality, ako výraz odporu voči komerčným kapelám a hudobnému priemyslu.

                                                   

Death metal

 

Death metal vznikol z thrash metalu koncom 80. rokov, pričom z neho prevzal posadnutosť extrémom a okorenil ju hrubozrnnými textami skĺbenými s hlasnými a ťažkými riffmi; samozrejmosťou sú takisto extrémne rýchle bicie. Vokálna stránka tohto štýlu pozostáva väčšinou z brutálneho chrapotu, prípadne z vrčania a škrekotu. Súčasné deathmetalové kapely sa dotýkajú aj iných štýlov, akými sú neoklasicizmus, jazz-rock, symfonická či folková hudba. Texty sa zväčša zaoberajú temnejšou stránkou spoločnosti a často sa brodíme v potokoch krvi. Pravdaže, fungujú aj kapely, ktoré vo svojich textoch rozoberajú vlastné filozofické úvahy či politické názory.

                                                 

Doom metal

 

Zatiaľ čo väčšina heavymetalových štýlov preferuje rýchlejšie tempá a technickú dokonalosť, doom metal sa vyznačuje pomalými, hutnými tónmi a ponurosťou. Spev v doom metale sa podobá black- a deathmetalovému vokálnemu prejavu, no zriedkavosťou nie je ani čistý, často ženský, spev. Klavírna a husľová hra takisto nie je nijakou zvláštnosťou.

  

Folk metal

 

Pod pojmom folk metal rozumieme heavymetalové kapely ovplyvnené ľudovou hudbou rôznych kultúr a krajín. Aj keď pôvodný folk metal bol spojením folk rocku s power metalom a black metalom, týmto pojmom sa postupne začali označovať akékoľvek heavymetalové kapely, ktoré vo svojej tvorbe využívajú prvky ľudovej (folkovej) hudby vrátane hudobných nástrojov a textov.

 

Glam metal

 

Glam metal bol v 80. rokoch obľúbeným štýlov heavymetalovej hudby, niekedy označovaný aj ako „Hair metal“. Po zvukovej stránke je glam metal spojením prvkov heavy metalu a glam rocku. Charakteristickou črtou bol ich vzhľad, ktorého súčasťou boli pestré odevy, silný mejkap a dlhé natupírované vlasy, nie nepodobné výzoru glamrockových hudobníkov 70. rokov, akými boli napríklad Alice Cooper či The Sweet Gotický metal Gotický metal kombinuje gitarovú hru doom metalu, blac metalu a death metalu s prvkami gotického rocku, ako sú klávesy, romantické a spanilé texty, či dvojhlas. Asi najznámejším predstaviteľom je kapela Nightwish.

 

Grindcore

 

Grindcore je štýl, ktorý pôvodne vznikol kombinovaním prvkov hardcoru a punk rocku s thrash metalom. Hudba pozostáva z krátkych apokalyptických gučí hluku, zahraného štandardnými metalovými prostriedkami - skreslené gitary, basgitara a bicie. Hoci grindcore nie je postavený na náhodnej improvizácii, nesleduje ani konvenčné štruktúry. Riffy sú niekedy vyzdvihnuté, texty nikdy neobsahujú rýmy, v skladbách neexistujú refrény a melódie. Vokálny prejav má mnoho styčných prvkov s death metalom.

 

Industriálny metal

 

Industriálny metal spája prvky industriálnej hudby s tvrdými, skreslenými gitarami. Často sa tiež používajú syntetizátory, klávesy a automatickí bubeníci. Patrí sem napríklad skupina Rammstein.

 

Metalcore

 

Metalcore kombinuje vlastnosti heavy metalu, najmä melodického death metalu a thrashu, zo ziapaným vokálom hardcoru. Neoklasický metal Neoklasický metal spája európsku klasickú hudbu s prvkami heavy metalu, ako sú tempo, nástroje a melódie. Známym zástupcom tohto druhu heavy metalu je Yngwie J. Malmsteen Nu metal Nu metal je štýl, ktorý spája prvky alternatívneho rocku s prvkami heavy metalu a hip hopu. Metaloví fanúšikovia ale vravia, že tento štýl by sa nemal radiť k „metalovej hudbe“, keďže vychádza z alternatívneho rocku. Za zakladateľov tohto štýlu sa považujú skupiny KoRn a Deftones.

 

Power metal

 

Power metal je značne ovplyvnený thrash metalom a tradičným heavy metalom. Príznačná preň je gitarová virtuozita spojená s dlhšími gitarovými sólami a okázalá rýchlosť. Dôraz sa kladie na čistý, melodický spev vo vysokých tónoch a na rýchle bubnovanie spojené zo „silnou“ rytmickou gitarou. Texty sa zaoberajú svetlejšou stránkou života, fantazijnou tématikou alebo science-fiction.

 

Progresívny metal

 

Progresívny metal sa zameriava na komplikované nadčasové inštrumentálne skladby, vokály sú vo všeobecnosti melodické a texty sa dotýkajú filozofických, duchovných a/alebo politických námetov. Nutnosťou je takisto inštrumentálna virtuozita. Medzi prvých pionierov progresívneho metalu sa zaradila seattleská formácia Queensrychle, no podstatný podiel na rozvoji tohto štýlu majú taktiež spolky Fates Warning a Dream Theater, ktoré sa začiatkom 90. rokov dostali na vrchol.

 

Symfonický metal

 

Pojem „symfonický metal“ sa vzťahuje na akékoľvek heavymetalové kapely, ktoré do svojej tvorby prevzali orchestrálne prvky, ku ktorým patria symfonické orchestre, operné námety, spev alebo klávesová hra. Texty sú optimistickejšie a viacej zamerané na prírodnú tématiku, než je tomu u iných druhov heavy metalu. Jedným z najznámejších predstaviteľov je skupina Rhapsody.

 

Thrash metal

 

Thrash metal má pôvod v hardcore punku, punk rocku a heavy metale. Z heavy metalu prevzal technickú precíznosť, z hardcore punku surovosť, ostrosť a hlasitosť, čím sa vytvoril jedinečný štýl. Spev, prevzatý z hardcoru, je síce agresívny, no zrozumiteľný a melodický. Ako tomu často býva, aj v prípade tohto štýlu sa pojem „thrash metal“ neujal medzi niektorými interpretmi tohto štýlu. Napríklad Metallica o sebe tvrdila, že hrá „power metal“, a nemecká thrashová legenda Kreator samú seba klasifikuje ako „hate metal“.